News

 

  • Outstanding Students
  • Nursing Graduates
  • Band Camps
  • PTA
  • Photography Class
  • Scholarships
  • NRA
  • Dean's List
  • President's List
  • Natatorium
  • Self-Defense Classes
  • Faux Finishing Class
  • Certified Nurse Aide
  • SPC Scholarship Scramble
  • CNA Registration
  • CNA Registration
  • Camp Bluegrass
  • Plainview Cosmetology
  • Auctioneer Training
  • Plaiview Vocational Nursing
  • Pinning Ceremony
  • Be a Firefighter
  • CNA Class
  • Summer Police Academy
  • Summer Police Academy
  • Basic Pistol
  • Fall Photography Classes
  • Self-Defense Course
  • Late Registration
  • Plainview Center
  • Continuing Ed Fall 2013 Classes
  • Add/Drop/Late Registration
  • Natatorium Schedule Fall 2013
  • Physical Therapy Assistants
  • Constitution Day
  • Faux Walls
  • Summer Police Academy
  • Faux Furniture
  • Oil Painting
  • Quilt Piecing
  • CNA Training
  • Quilting Class
  • Phlebotomy
  • Ballroom Dane Team
  • Tai Chi Chih
  • Fall Enrollment
  • Livestock Judging Team
  • Building Public Trust
  • Xcel Energy
  • Refuse To Be A Victim
  • CHL
  • Plainview Center Expanding
  • Awards Won
  • Awards
  • Handgun License Course
  • Phi Theta Kappa
  • NRA
  • NRA
  • Phlebotomy
  • CNA Class
  • Concert Dates
  • Miss Caprock
  • Performance
  • Ammunition Reloading course
  • Chalk Paint
  • Phlebotomy
  • Chili Cook-off
  • November Concert Dates
  • Ballroom Dane
  • Choir and Brass Ensemble Concert
  • Scholarship Banquet
  • Medea
  • Miss Caprock
  • Jazz Concert
  • Tree Lighting
  • Equal Gender Opportunities
  • Xtreme Karate
  • Robot Competition
  • Handgun Class
  • Handgun Class
  • Pinning Ceremony
  • Plainview Center
  • Robot Competition Dec 10th
  • Plainview Center Groundbreaking
  • NRA Basic Pistol
  • Spring Photo Class
  • Concealed Handgun License Course
  • President's, Dean's Honor Lists
  • President's Honor List
  • 2013 Fall Dean's List
  • Forklift Train the Trainer
  • NRA Basic Pistol
  • MLK
  • Continuing Education
  • NRA
  • Continuing Educations
  • CNA Training
  • EKG Monitor Tech
  • Phlebotomy
  • Quilt Piecing
  • Faux Walls
  • Xtreme Karate
  • Tai Chi Chih
  • Concealed Handgun Class
  • EKG Monitor Tech
  • Photography Classes
  • Basic Rifle
  • Tai Chi Chih
  • Gala
  • Piano Concert
  • Guitar
  • Godspell
  • Scholarship Gala
  • Black History Month
  • Personal Home Protection
  • Ammunition Reloading
  • Senior Sneak Preview
  • Symphoic Band
  • Jazz Band
  • Scholarships
  • SkillsUSA
  • Faux Finishing
  • Symphonic Band
  • Scholarship Deadline
  • Homecoming
  • Virtual
  • Photography
  • Book Signing
  • Handgun Class
  • Hydrogen Sulfide Training
  • NRA
  • Evening Schedule
  • Pacesetters
  • NRA
  • Basic Rifle Course
  • MLK Award
  • Gala
  • Plainsman Press
  • Godspell
  • Student Success
  • Cosmetology
  • Seminar
  • Refuse to Be a Victim
  • CNA
  • Phlebotomy
  • Jazz Band
  • Gala
  • Ribbon Cutting
  • Faux Finishing
  • Group Guitar
  • NRA Personal Protection
  • TRiO
  • Continuing Ed
  • Internship Program
  • Big Band Dance
  • Choir Concert, Brass Ensemble
  • 17 Awards
  • New CD
  • PHi Theta Kappa

    FOR IMMEDIATE RELEASE

    CONTACT: Myrna Whitehead

    (806) 716-2212

    mwhitehead@southplainscollege.edu

    Spring 2013

     

    Kappa Mu Chapter of Phi Theta Kappa hosted spring 2013 induction ceremony

     

    LEVELLAND – South Plains College’s Kappa Mu Chapter of Phi Theta Kappa International Honor Society recently inducted 93 students into the organization. The induction event was held Tuesday in the Sundown Room.

    To be eligible for induction, students must attend an institution offering an associate degree program, complete at least 12 hours of coursework, have full citizenship in their country and maintain a grade point average of 3.5 or above. The benefits of membership include access to letters of recommendation, enrollment in a senior college database and a membership pin.

    Hockley County inductees were: Kaytlan Beard of Anton; Sarah Adams, Frances Atha, Chelsea Bermea, Jason Castillo, Nancy Corona, Wendy Daniel, Jenna Holt-Day, Brandi Doshier, Alexis Jaramillo, Tyson Jones, Andrew Lamprecht, Ekaterina Miroshnikova, Sarah Myatt, Lazar Nesovic, Amber Perez, Paxton Pugh, Spencer Renfrow, MiReyna Reyes, Alexander Rodriguez, Audrey Rodriquez, Mario Santos, Mariana Tarin, Katie Turnipseed, Tyler Wells and Taryn Williams, all of Levelland; and Dakota Chote of Smyer.

    The Lamb County inductees were: Elizabeth Balderas, Jacob Castillo and Danette Howell, all of Littlefield; Alia Reade of Olton; and Stormi Peck of Sudan.

    The Lynn County inductees were: Madylin DeLeon, Kayla Long and Stormee Martin, all of Tahoka.

    The Floyd County inductee was Taylor Orr of Floydada.

    The Crosby County inductees were: Mavrick Hansen, Ashley Kuehl and Irene Molina, all of Ralls.

    Gaines County inductees were: Ashley Turner of Loop; Dillon McConal of Seagraves; and Matraca Penner and Heidi Klassen, both of Seminole.

    The Cochran County inductee was Eli Vasquez of Morton.

    The Terry County inductees were: Brice Carmichael and Monica Warren, both of Meadow; and AnaStacia Redwine of Brownfield.

    The Yoakum County inductees were: Joshua Brock, Dakota Earnest, Vanessa Martinez and Fabiola Ruvalcaba, all of Plains; and Jimmy Maynard, Larnce Hicks, Jimmy Maynard and Yolanda Villalobos, all of Denver City.

    The Hale County inductees were: Gavin Givens and Jon Vandygriff, both of Abernathy; Matthew Hoglan, Emily Krug and Ana Martinez, all of Hale Center; Gayla Carpenter, Annie Ferrer, Bethany Fortner, Kelton Morris, Valinda Vasquez, Dorothy Wade and Susan Wilburn, all of Plainview.

    Lubbock County inductees were: Michael Akins, Kristina Janet, Kelsey Richards, Brittany Stanton and Jayc Waller, all of Idalou; Cristian Rasura and Victoria Rasura, both of Ransom Canyon; Kalli Links and Lindsey Smith, both of Shallowater; Joshua Morey, Sterlyng Thurman, Katlyn Wesley and LaDonna Whitehead, all of Slaton; and K. William Call, Kelly Friesen, John Grabbe, Timothy Kelley, Makenzie Keneda, Sheridan Luna, Landon Lynskey, Rebekah Martin, Tony Martinez, Chrystal Newman, Victoria Rodriguez, all of Wolfforth.

    City of Lubbock inductees were: Stephen Abbott, Jolee Aguilar, Austin Ammons, Taylor Anderson, Yvette Atabong, Rebecca Baker, Sean Bentley, Brandon Blair, Teresa Bloodworth, Brandi Bowen, Gary Bower, Jasmine Brainard, Monica Briseno, Geri Butler, Joanna Byrne, Valisa Caddell, Mingfeng Cai, Mishae Calderon, Rebecca Campbell, Joe Carrera, Timothy Carter, Rebecca Castillo, Ryan Chaffin, Emily Chandler, Christopher Chapa, Justin Chenoweth, Juvy Chew, Kihoon Choi and Christi Coronado.

    Also, Lauren Dale, Corina Day, Madylin DeLeon, Maci Dean, Dan Dioses, Sammy Dominguez, Zachary Edwards, Brenan Ehlers, Trenton Elrod, Rheanna England, Alex Evans, Jordan Evans, Stephanie Fisher, Cody Fondy, Camie Fulkerson, MeLynda Garcia, Paul Garcia, Zachary Gass, Kevin Geeslin, Erin Gilmore, Stephanie Goad, Tony Gomez, Sherry Green, Amanda Guevara and Francine Guevara, all of Lubbock.

    Also, Mary Hazelwood, James Hennesay, Audrey Hernandez, Alexander Herrera, Kimberlea Hiett, Courtney Hodge, Justin Hyden, Mitchell Kennedy, Emily LaCroix, Brittany Lang, Rebecca Longbine, Sarah Longbine, YingYing Luan, Melinda Lucas, Elizabeth MacPhie, Brandon Martinez, Monica Martinez, Simeon Mbenkum, Joshua McKinnon, Jamie McLaurin, Ebony McPherson, Rebecca Medellin, TaSheena Moore, Meredith Murrell, Danette Navarrete, Crystal Nieves, Joshua Ochoa, Kristin Ogilby, Erika Olivas, Mercy Ombogo, Chelsie Opperman and Nicole Ortiz, all of Lubbock.

     

    Also, Emily Padilla-Jackson, Kaleigh Parras, Mason Payne, Josephina Pena, Julianne Pender, Dustin Perez, Cheralyn Phillips, Stephen Plummer, Christina Ponce, Jeanette Prieto, Felipe Ramirez, Mikal Ramon, Austin Reed, Bobby Reyes, Judith Reyes, Bailey Richardson, David Rivera, Nathan Robertson, Krystan Rodriguez, Steven Sarkis, Natasha Sell, Robert Simpson, Spencer Simpson, Erica Smith, Jenna Spencer, Alyssa Stevens, Dillon Stevens, Kayleigh Steward, Jennifer Stovall, Garon Strong, Billie Swearengen, Earl Tam, Rachel Terry, Tanner Testerman, Lucas Tomblin, Alexandra Trevino, Hector Valencia, Tommy Venegas, Kristen Voorhies, Jordan Wagner, Travis Ward, Zachary Webie, Bonnie Whitt-McNeil, Michael Winn, Seth Wood, Colton Wynn and Rachel Zikmund, all of Lubbock.

    Students from other Texas cities inducted were: Haley Beesinger of Canyon, Brandon Bernal of Sanger, Andrew Cadra and Cade Vinyard, both of Shamrock; Kade Corley of Andrews, Katy Crutcher of Tahoka, Ashtyn Elliott of Breckenridge, Bailey Fillmon and Tyler Reese, both of Haskell; Matthew Goodale of Fritch, Katelyn Hague of Crowley, Lane Hale of Ozona, Callan Jenkins of Synder, Jarrod Jesko of Lazbuddie, Will McAllister of Austin, Haley McGinnis of Manassa, Tram Nguyen of Fort Worth, Shelby Northern of Snyder, Kelsey Odom and Anna Weatherman, both of Lamesa; Courtney Parham of Sterling City, Brenda Prentiss of Dallas, Christian Rangel of Friona, Forrest Robinson of Ranger, Jesse Rodriguez of Cisco, Casey Sharp and Luke Terry, both of Roby; Ciara Shaw of Dickens, Jared Shrauner of Midland, Ashley Stansberry of Trinity, Gordon Tethford of Dalhart, Callie Thomasson of Ackerly, Shunequa Walker of Paducah, Cord Weinheimer of Stonewall, Jacob Weldon of Jacksboro, Chase West of Mclean, Eric West of Fredericksburg, Cordaryl Whitehead of Oplika and Leslie Wilson of Sherman.

    Out of state student inducted into PTK were: Roosevelt Quick of Clayton, N.M.; Trent Barclay, Kelsey Glen, Joshua Kuba and Seaver Tate, all of Clovis, N.M.; Zena Doty of La Plata, N.M.; Roderick Lawrence of Orlando, Fla.; Sarah Peterson of Carlsbad, N.M.; Rosie Schooley of Los Angeles, Calif.; Katherine Sommermeyer of Las Vegas, Nev.; and Kyleen Willis of Portales, N.M.

    Kipty Watt of Alberta, Canada also was inducted into the PTK chapter.

    Hockley

     HONOR STUDENTS – The South Plains College Kappa Mu chapter of Phi Theta Kappa recently inducted the following students from Hockley County. Shown are, from left, Tyson Jones, Jenna Holt-Day, Audrey Rodriguez and Andrew Lamprecht, all of Levelland. Seated is Paxton Pugh of Levelland. (SPC Photo/Wes Underwood)

     Hockley

    STUDENT RECOGNITION – The South Plains College Kappa Mu chapter of Phi Theta Kappa recently inducted the following students from Hockley County. Shown are, from left, Alexander Rodriguez, Tyler Wells, Mario Santos, Frances Atha, all of Levelland; and Dakota Chote of Smyer. Seated is Katie Turnipseed of Levelland. (SPC Photo/Wes Underwood)

     

    Idalou

    HONOR STUDENTS – The South Plains College Kappa Mu chapter of Phi Theta Kappa recently inducted Brittany Stanton, left, and Kelsey Richards, seated, both of Idalou. (SPC Photo/Wes Underwood)

    Lamb

    HONOR STUDENT – The South Plains College Kappa Mu chapter of Phi Theta Kappa recently inducted Jacob Catillo of Littlefield. (SPC Photo/Wes Underwood)

    ###

     


    Press | Facebook | iTuneU | Listen Live to Texan Radio | MySPC | Blackboard | Contact Us